Tajga
Administrator
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: zachodniopomorskie
|
Wysłany: Pią 22:37, 30 Kwi 2010 Temat postu: Rozdział IV: Części ciała konia |
|
|
Części ciała konia
Mówiąc o budowie i anatomii konia, trudno uniknąć specjalistycznych terminów. Warto się więc z nimi zapoznać.
Badanie stojącego konia
Tylna część konia – zad - jest motorem ruchu. Ważne jest, żeby zadnie nogi stały stabilnie po ciężarem ciała i na płaskiej, twardej nawierzchni koń nie ciągnął ich za sobą. Gdy spojrzymy do tyłu, prawidłową budowę wyznacza prosta linia przebiegająca od guzów kulszowych, przez środek stawu skokowego, nadpięcie, koronkę aż do kopyta. Okolice lędźwi powinny być umięśnione – dzięki temu połączeniu, rozpędzone zadnie nogi konia nadają jeździe równomierny rytm i tempo. Linia żeber powinna być łagodnie zaokrąglona i ledwo widoczna. Ważną rolę, jeśli chodzi o odpowiedni ruch konia, odgrywają również łopatki-najlepiej, jeśli są odchylone pod kątem około 50 stopni. Pod takim samym kątem powinny być nachylone pęciny. Zbyt pionowe łopatki powodują, że koniowi trudno stawiać długie kroki.
Górna linia ciała konia rozciąga się od potylicy do ogona i doskonale świadczy o sprawności zwierzęcia. Linia ta powinna być gładka, z kłębem ułożonym nieco wyżej niż zad. Przyjrzyj się osadzeniu głowy na szyi. We wgłębieniu pod ganaszami powinna zmieścić się pięść.
Badanie konia w ruchu
Kiedy koń się porusza, zwróć uwagę na czterotaktowy stęp i dwutaktowy kłus. W kłusie takt pierwszy i drugi powinny być wyraźnie rozdzielone momentem zawieszenia. Jeśli usłyszysz, że tylne kopyta uderzają o przednie podkowy, może to oznaczać, że "koń się ściga".
Warto wiedzieć...
Waga
Koń nie powinien być ani za chudy, ani za gruby. Otyłość zniekształca prawidłowe kontury ciała konia i nie pozwala stwierdzić, jak by wyglądał, gdyby był w odpowiedniej formie.
Post został pochwalony 0 razy
|
|