Tajga
Administrator
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: zachodniopomorskie
|
Wysłany: Pią 22:27, 30 Kwi 2010 Temat postu: Rozdział I: Wybór konia |
|
|
Decyzja o kupnie konia jest jedną z poważniejszych, jakie zdarza się podejmować, dlatego należy bardzo dokładne rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Postaraj się nie podejmować decyzji pod wpływem emocji i unikaj myślenia typu:Kocham tego konia i muszę go mieć. Zanim cokolwiek zrobisz, musisz zdecydować, jaki koń będzie dla Ciebie odpowiedni. Obejrzyj kilka z nich, przejedź się i sprawdź wszystko, co tylko możliwe, zanim postanowisz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze.
Kupujemy konia
Złota zasada mówi, że ciężar transakcji zawsze spoczywa na nabywcy-to on musi się upewnić, że koń jest odpowiednio, a jego opis nie mija się z prawdą. Zgodnie z łacińskim caveat emptor - niech kupiec się strzeże-nigdy nie należy brać za pewnik zapewnień sprzedającego, że koń jest zdrowy, sprawny i odpowiedni właśnie dla ciebie.
Odrób pracę domową
Chociaż większość sprzedawców koni to uczciwi ludzie, którym zależy, aby zwierzę trafiło do odpowiedniego właściciela, znajdą się też tacy, dla których priorytetem są pieniądze. Miej to zawsze na uwadze i przed zakupem konia sprawdź wszystko, o czym wspomnieliśmy w tym rozdziale. Kupno konia to doświadczenie dające dużo radości i satysfakcji. Warto jednak wiedzieć, że zakup niewłaściwego zwierzęcia, na przykład takiego, którego zachowanie sprawia problemy (nawet jeśli cierpliwie i troskliwie się nim opiekujemy), albo chorego, którym nie będziemy mogli cieszyć się przez długie miesiące, może być naprawdę bolesny.
Należy zrobić wszystko, aby uniknąć sytuacji, które są stresujące i mogą nas również narazić na kłopoty finansowe. Dlatego przed zakupem przyłóż się do pracy domowej. Zacznij od zadania sobie pytań umieszczonych poniżej i postaraj się na nie szczerze odpowiedzieć:
-Czy stać mnie na własnego konia?
-Czy mam wystarczająco dużo czasu, żeby się nim opiekować?
-Czy mój koń będzie przebywał w pensjonacie dla koni czy w stajni obok domu?
-Czy jeżdżę konno wystarczająco dobrze, aby poradzić sobie samemu?
-Czy mam wystarczającą wiedzę na temat koni, aby zapewnić zwierzęciu dobrą opiekę?
-Czy, jeśli kupuję kuca dla dziecka, jest ono wystarczająco zaangażowane w to przedsięwzięcie?
Znalezienie czasu
Pomysł posiadania własnego konia może wydać ci się doskonały, ale zanim go zrealizujesz, rozważ poniższe zagadnienia, a potem dokładnie przemyśl swoje odpowiedzi.
-Ile razy w tygodniu możesz jeździć konno? Jeśli tylko kilka razy, to może warto rozważyć opcję wspólnego posiadania konia albo korzystać ze szkół jazdy konnej, posiadających certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego.
-Czy jesteś w stanie prowadzić własną, przydomową stajnię? Czy masz wystarczająco dużo czasu, aby samemu opiekować się koniem?
-Czy w razie konieczności wizyty u weterynarza lub kowala możesz wziąć dzień wolny od pracy? Pamiętaj, że na takie wizyty trudno się umówić wieczorami lub w weekendy.
-Jeśli planujesz brać udział w zawodach jeździeckich, jaki poziom umiejętności musi reprezentować twój koń? Czy wystarczy Ci czasu, aby regularnie z nim trenować i utrzymać go w dobrej formie?
Umiejętności jeździeckie
Czy kiedykolwiek miałeś/miałaś okazję:
-Jeździć konno na oklep?
-Przeskakiwać przez niewysokie (0,7-0,75m) przeszkody?
-Jeździć konno w zimowy dzień?
-Jeździć stępem, kłusem i galopem bez strzemion?
-Wsiąść na konia, na którym nie jeździłeś/jeździłaś nigdy wcześniej?
-Jeździć na koniu znajomych, kiedy są na wakacjach?
-Radzić sobie z koniem nieposłusznym, przestraszonym lub rozbrykanym?
-Jechać konno przed siebie na otwartym terenie?
Ktoś, kto miał do czynienia z większością wyżej wymienionych sytuacji, może uważać się za obiecującego nowicjusza jazdy konnej. Jeśli niektóre z nich naprawdę napawają się strachem, nie martw się, ale wstrzymaj się z zakupem konia, do czasu aż sobie z nimi poradzisz. Omów wszystkie wątpliwości z instruktorem jazdy konnej i postaraj się stawić im czoło. Skoro obawiasz się jazdy na koniu, którego nie znasz, jak przetestujesz go przed zakupem?
Warto wiedzieć...
Czynniki finansowe
W pierwszym roku po zakupie konia wydatki związane z jego utrzymaniem mogą przewyższać cenę. Pobyt zwierzęcia w pensjonacie dla koni kosztuje przeciętnie 5000-7000 zł rocznie. Do tego dochodzą wydatki związane ze sprzętem, rachunki wystawione przez kowala, weterynarza, a w razie startowania w zawodach koszty związane z uczestnictwem i podróżą. Innym kosztownym aspektem są lekcje z wykwalifikowanym trenerem jeździectwa.
Opieka nad koniem
Rozważając zakup konia, musisz mieć pewność, że Twoja wiedza jest wystarczająca, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę.
-czy znasz podstawowe zasady żywienia koni?
-Czy potrafisz wyprowadzić na dwór rozbrykanego konia w chłodny dzień?
-Czy potrafisz szybko i sprawnie usunąć obornik z boksu w stajni?
-Czy potrafisz założyć i zdjąć sprzęt jeździecki?
-Czy wiesz, jak sprawdzić, czy ogłowie i derka dobrze leżą?
-Czy zanim przyjedzie weterynarz, potrafisz udzielić pierwszej pomocy koniowi w razie choroby lub urazu?
Zastanów się nad powyższymi zagadnieniami, zanim zdecydujesz się na zakup konia. Dobrze jest zatrudnić się w charakterze wolontariusza w miejscowej szkole jeździeckiej lub pensjonacie dla koni. Zdobędziesz wiele cennych umiejętności, wzbogacisz swoją praktyczną wiedzę na temat koni, a w zamian za pomoc prawdopodobnie dostaniesz możliwość bezpłatnej jazdy (co doskonale uzupełni płatne lekcje).
Wszystko to byłoby świetnym przygotowaniem do posiadania własnego konia. Dałoby ci również możliwość spojrzenia na pielęgnację konia z perspektywy właściciela.
Znakomitym rozwiązaniem jest także posiadanie wspólnego konia przez około rok, a jednocześnie jest to wystarczająco długi okres, by się przekonać, czy rzeczywiście chcesz mieć swojego konia. W tym wypadku pamiętaj o spisaniu umowy, żeby uniknąć ewentualnych problemów.
Kolejny krok
Jeśli wszystkie podstawowe warunki są spełnione, masz wystarczającą wiedzę i możliwości finansowe, możesz posunąć się o krok dalej.
Zamierzasz trzymać konia w przydomowej stajni, czy w pensjonacie? Jeżeli ma przebywać w pensjonacie dla koni, o jakich nieobjętych umową sprawach musisz pamiętać? W cenę pobytu konia w niektórych pensjonatach nie jest wliczona pasza treściwa, czyszczenie sprzętu jeździeckiego, a niektóre usługi dostępne tylko w określone dni. Warunki utrzymania konia mogą mieć wpływ na to, jaka rasa będzie dla ciebie najodpowiedniejsza.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Tajga dnia Sob 12:24, 01 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|